Shop Exclusive
Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock – 40B00135UK
Brand: Lenovo
Call for Price
For The Immediate delivery requirement contact sales team. Usually Ship in 2-3 days, backorder ship in 4-5 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock – 40B00135UK

Overview
Enterprise-Grade Universal Thunderbolt™ 4 Docking Experience: The ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity in a Windows based mixed-PC environment. ; Maximise Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K display support, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40 Gbps. ; The ThinkPad Universal Thunderbolt 4 is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specification
Part Number : 40B00135UK
| Color | Black/Red |
| Max Number of External Monitors | 4 |
| Weight | 0.45 Kg |
| Refresh Rate | 1* 8K 30Hz Via HDMI 2.1 4*4K 60 Hz |
| AC Plug | Slim Tip |
| Hardware Requirements | Host with USB-C/Thunderbolt port |
| Warranty Type | CRU |
| Output Power | 100W |
| Brand | ThinkPad |
| OS Requirements | Win10 64 bit, Win 11 64 bit |
| Packed Weight | 1.2 Kg |
| Agency Approvals | CE-EMC, TUV Mark, COC, CB |
| Audio Ports | 1x 3.5 mm Combo Audio Jack |
| Charging Port | DC-IN |
| Thunderbolt Port | 1x Thunderbolt Port – for Host connect; 1x Thunderbolt Port – for Device connect |
| USB Ports | 4* USB-A 1*USB-C |
| Video Ports | 1x HDMI 2.1; 2x DP 1.4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Package Type | Brown box |
| Packed Dimensions (L x D x H) | 270mm x 195mm x 85mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Warranty Period | 3 Year |
| Maximum Operating Temperature | 0°C |
| Minimum Operating Temperature | 0℃ |
| Maximum Relative Humidity (%) | 95% |
| Minimum Relative Humidity (%) | 5% |
| Driver Needed | Yes |
| Included Accessory | 135W adapter, 1x power cord, standard Thunderbolt cable |
| Input Power | 20V, 6.75A |
| Physical Security Feature | 1x NanoSaver lock slot; 1xMicroSaver lock slot |
| Power Button | Yes |
| Power Delivery | Yes |
















