Shop Exclusive
HP Prodesk Tower 400 G9 i5-12400 8GB 1TB HDD 125 BLKkbd DOS- 6U3N1EA
Brand: HP
AED 3,024.00 excl. VAT
- HP Prodesk Tower 400 G9 Desktop PC
- Processor : Intel i5-12400
- Memory : 8GB DDR4
- Storage : 1TB HDD
- Part No :6U3N1EA
For The Immediate delivery requirement contact sales team. Usually Ship in 2-3 days, backorder ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
AED 3,024.00 excl. VAT
Best Price: AED 2,948.40 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 75.60)
Out of stock product
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
HP Tower 400 G9 i5-12400 8GB 1TB HDD 125 BLKkbd DOS- 6U3N1EA

Intel® Core™ processor
Maintain productivity through your day with the HP Pro Tower 400, featuring the latest Intel® Core™ processor. 3

Support up to 3 displays
Increase productivity and tackle a range of workflows with video ports supporting up to three displays. 4

Work with peace of mind
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats. 5
Short Product Description.
HP 400 G9 TWR 260W RCTO / Pro G9 3.5in RF Bracket / i5-12400 / 8GB / 1TB HDD / DOS / DVD-Writer / 1ywMonitor / 125 BLKkbd / 125mouse / P22v G5 / Realtek 8852BE Wi-Fi 6 BT 5.3 WW WLAN / No Front Option / Sea and Rail
Detailed Product Speacification
HP Pro Tower 400 G9 PCI Desktop PC Bundle (6U3N1EA)
| Operating system | FreeDOS |
|---|---|
| Processor family | 12th Generation Intel® Core™ i5 processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-12400 (up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) 1 2 |
| Chipset | Intel® Q670 3 |
| Graphics | Integrated,
Intel® UHD Graphics 730 |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB)
|
| Memory Slots | 2 DIMM |
| Internal Storage | 1 TB 7200 rpm SATA HDD
|
| Minimum dimensions (W x D x H) | 15.5 x 30.8 x 33.7 cm |
| Weight | 5.31 kg (Weight will vary by configuration) |
| Software included | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP Desktop Support Utilities; MyHP; HP QuickDrop; HP Easy Clean; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Easy Clean Keyboard Driver; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial |
| Available software | HP Smart Support |
| Management features | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Manageability Integration Kit Gen 4 (download) 4 |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Form factor | Tower |
| Keyboard | HP 125 Wired Keyboard |
| Audio | Realtek ALC3252 codec, universal audio jack with CTIA and OMTP headset support |
| Pointing device | HP 125 Wired Mouse |
| Expansion slots | 1 M.2 2230; 1 M.2 2280; 1 PCIe x1; 1 PCI; 1 PCIe 4 x16 5 (1 M.2 2230 slot for WLAN and 1 M.2 2280 slot for storage.) |
| Ports | Front 1 headphone/microphone combo; 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 3 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate
Rear 1 audio-out; 1 power connector; 1 RJ-45; 1 HDMI 1.4; 3 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 DisplayPort™ 1.4; 2 USB Type-A 480Mbps signaling rate
|
| Internal drive bays | Two 3.5″ HDD |
| Security management | Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified)(FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Secure Erase; HP Sure Click; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Sense2 |
Footnotes and disclaimers
| Processor | Intel Core i5 |
|---|---|
| Memory | 8GB |
| Storage | 1TB HDD |
| Operating System | Dos/No OS/Ubuntu |
















