Shop Exclusive
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Intel Core i9-14900T, 32GB DDR5, 1TB SSD, NVIDIA T1000 8GB Graphics, USB Traditional KYB Arabic/English, USB Calliope Mouse, Win11 Pro 64, 3Yr – 30H0005QAX
Brand: Lenovo
Call for Price
Lenovo ThinkStation P3 Tiny
- Processor : Intel Core i9-14900T
- Memory : 32GB DDR5
- Storage : 1TB SSD
- Graphics : NVIDIA T1000 4GB Graphics
- Operating System : Windows 11 Pro 64
- Warranty : 3-Years
- Part No : 30H0005QAX
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, backorder ship in 4-5 Weeks, images are for illustration purposes only.
Out of stock product
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Intel Core i9-14900T, 32GB DDR5, 1TB SSD, NVIDIA T1000 8GB Graphics, USB Traditional KYB Arabic/English, USB Calliope Mouse, Win11 Pro 64, 3Yr – 30H0005QAX
- Processor : Intel Core i9-14900T
- Memory : 32GB DDR5
- Storage : 1TB SSD
- Graphics : NVIDIA T1000 4GB Graphics
- Operating System : Windows 11 Pro 64
- Warranty : 3-Years
PN: 30H0005QAX
var ccs_cc_args = ccs_cc_args || [];
// New Lenovo
ccs_cc_args.push([‘mf’, ‘Lenovo’]);
ccs_cc_args.push([‘pn’, ’30H0005QAX’]);
ccs_cc_args.push([‘lang’, ‘en’]);
ccs_cc_args.push([‘market’, ‘WW’]);
(function () {
var o = ccs_cc_args; o.push([‘_SKey’, ‘460b1183’]); o.push([‘_ZoneId’, ‘1501f74c11’]);
var sc = document.createElement(‘script’); sc.type = ‘text/javascript’; sc.async = true;
sc.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://’ : ‘https://’) + ‘cdn.cs.1worldsync.com/jsc/h1ws.js’;
var n = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; n.parentNode.insertBefore(sc, n);
})();

Overview







Published on lastbestprice.com
Short Tech Specification
| Lenovo P3 Tiny | Intel® Core™ i9-14900T (24C (8P + 16E) / 32T, Max Turbo up to 5.5GHz, P-core 1.1 / 5.1GHz, E-core 0.8 / 4.0GHz, 36MB), 1x 32GB RAM SO-DIMM DDR5-5600 Non-ECC, 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal, Windows® 11 Pro, Arabic / English, NVIDIA® T1000 8GB (4x mDP), USB Traditional Keyboard – Black Arabic, USB Calliope Mouse, Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2×2 + BT5.1 vPro®, 3 Year On Site Warranty |
Detailed Tech Specification
Part Number : 30H0005QAX
PERFORMANCE |
|
| Processor | Intel® Core™ i9-14900T, 24C (8P + 16E) / 32T, Max Turbo up to 5.5GHz, P-core 1.1 / 5.1GHz, E-core 0.8 / 4.0GHz, 36MB |
| Processor Sockets | 1x FCLGA1700 |
| Integrated Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics 770 |
| Discrete Graphics | 1x NVIDIA® T1000 8GB |
| Chipset | Intel® Q670 Chipset |
| Memory | 1x 32GB SO-DIMM DDR5-5600 Non-ECC |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 64GB (2x 32GB DDR5 SO-DIMM) |
| M.2 SSD RAID Controller | Integrated NVMe® controller |
| M.2 SSD Drive | 1x 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD, up to 2TB each |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC256VB codec |
| Power Supply | 230W 90% Adapter |
DESIGN |
|
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, Arabic / English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Expansion Slots | One PCIe® 4.0 x8, low-profile |
| M.2 Slots |
|
| Bays | No bays |
| Dust Filter | None |
| Toolless Chassis Screw | Toolless Chassis Screw |
| Mounting | None |
| Stand | None |
| Dimensions (WxDxH) |
|
| Weight | 1.4 kg (3 lbs, maximum configuration) |
CONNECTIVITY |
|
| Onboard Ethernet | Intel® I219-LM, 1x GbE RJ-45 |
| Optional Ethernet | None |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2×2 + BT5.1, vPro® |
| Front Ports |
|
| Rear Ports |
|
| Optional Rear Ports (configured) | None |
SECURITY & PRIVACY |
|
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Physical Locks | Kensington® Security Slot™, 3 x 7 mm |
| Cable Lock | None |
| Chassis Intrusion Switch | Chassis Intrusion Switch |
MANAGEABILITY |
|
| System Management | Intel® vPro® Enterprise with Intel AMT 16 |
SERVICE |
|
| Base Warranty | 3-year, Onsite |
| Included Upgrade | None |
CERTIFICATIONS |
|
| Case Color | Black |
| Green Certifications |
|
| ISV Certifications | Please visit ISV certifications for Lenovo® Workstations |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
SOFTWARE |
|
| Operating System | Windows® 11 Pro, Arabic / English |
| Bundled Software | None |
Published on lastbestprice.com
| Processor | Intel Core i9 |
|---|---|
| Memory | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | 8GB, Nvidia GeForce Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro 64 |
| Warranty | 3-Years |






















Reviews
There are no reviews yet.