Shop Exclusive
APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 4U, 230V, 6 IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, Extended runtime, W/ rail kit – SRVL1KRILRK
Brand: APC
Call for Price
APC Easy UPS On-Line 1000VA
- 1000VA/900W double-conversion on-line pure sine wave 4U rackmount UPS
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Add up to 2 external battery packs (SRVL48RMBP2U) for extended runtime
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during UPS lifetime
- Graceful shutdown of servers and workstations
- Part No: SRVL1KRILRK
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 4U, 230V, 6 IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, Extended runtime, W/ rail kit – SRVL1KRILRK

Overview

This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 1000VA double-conversion on-line 4U rackmount lithium-ion UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRVL comes with IEC320 C14 input and 6x IEC320 C13 outlets. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9601l) that enables network-based UPS monitoring and management. With purchased Network Management Card and license, the UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The Emergency Power Off (EPO) function can remotely shut off the UPS in an emergency. It’s ideal for Surveillance, Banking, POS, Healthcare IT, SMB, Micro Data Center and Server room. The UPS has a 3-year warranty and Lithium-Ion battery has a 5-year warranty. The SRVL comes with a easy-to-read 90 degree rotatable LCD display for detailed and accurate information on UPS status. This lithium-ion UPS is ideal for Micro data centers, Co-working space, ATMs Surveillance, Server rooms, POS, and Healthcare IT. Rack/ Tower convertible design with default accessory kit.
- 1000VA/900W double-conversion on-line pure sine wave 4U rackmount UPS
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Add up to 2 external battery packs (SRVL48RMBP2U) for extended runtime
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during UPS lifetime
- Graceful shutdown of servers and workstations


Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Double-conversion On-line UPS with Lithium-Ion battery to scalable runtime. Ideal UPS for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. |
| Main | |
| Run time for load | |
| Min-max: 90-900 W | 2h 16min |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main Input Voltage | 230 V |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Other Input Voltage | 230 V |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V |
| 240 V | |
| Rated power in W | 900 W |
| rated power in VA | 1000 VA |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Number of rack unit | 4U |
| Provided equipment | Basic UPS signalling RS-232 cable |
| USB cable | |
| RJ45 cable | |
| RJ11 cable | |
| C13-C14 power cord | |
| IEC-C14 - Shuko input power cord | |
| Rack mounting brackets | |
| Stabilization feet | |
| User manual | |
| Safety guide | |
| Battery cable | |
| Range of product | Easy UPS On-Line |
Batteries & Runtime |
|
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery voltage | 48 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 8.5 h |
| Battery life | 8…10 year(s) |
| Battery charger power | 240 W |
General |
|
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
Physical |
|
| Colour | Black with silver front bezel |
| Height | 17.2 cm |
| Width | 43.8 cm |
| Depth | 61.6 cm |
| Net weight | 36.3 kg |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Horizontal and vertical |
Input |
|
| Input voltage limits | 160...300 V full load |
| 110...300 V 60 % load | |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
Output |
|
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| UPS type | Double conversion online |
| Wave type | Sine wave |
| Efficiency | 90 % (full load) |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3:01 |
Conformance |
|
| Product certifications | CB |
| CE | |
| RCM | |
| EAC | |
| TISI | |
| UKCA | |
| KC | |
| UN 38.3 | |
| IEC 62619 | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3000 m |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…15000 m |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 341 W |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Emergency power off | Yes |
| control panel | Multifunction LCD status and control console |
Surge Protection and Filtering |
|
| Surge energy rate | 945 J |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 48 cm |
| Package 1 Width | 80 cm |
| Package 1 Length | 60 cm |
| Package 1 Weight | 48.82 kg |
Logistical informations |
|
| Country of origin | CN |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 3 years UPS repair or replace; 5 years battery repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.