Shop Exclusive
APC Galaxy VM Level 2 Seismic Kit for Narrow Modular Battery Cabinet – GVML2MBCN-KIT
Brand: APC
Call for Price
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VM Level 2 Seismic Kit for Narrow Modular Battery Cabinet – GVML2MBCN-KIT

Overview

Kit includes parts and fasteners to achieve Seismic level 2 certification.



Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Kit includes parts and fasteners to achieve Seismic level 2 certification |
Physical |
|
| Height | 10.6 cm |
| Width | 37 cm |
| Depth | 81.7 cm |
| Net weight | 17 kg |
Conformance |
|
| Product certifications | C-Tick |
| RCM | |
| Standards | EN/IEC 62040-1 |
| EN/IEC 62040-2 | |
| EN/IEC 62040-3 | |
| UL 1778 | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...3333 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage altitude | 0…14999.8 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.3 cm |
| Package 1 Width | 86.4 cm |
| Package 1 Length | 40.6 cm |
| Package 1 Weight | 18.14 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year (parts only) |

















Reviews
There are no reviews yet.