Shop Exclusive
APC Galaxy VM UPS Modular Battery Cabinet wide up to 12 strings – GVMMODBCW
Brand: APC
Call for Price
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VM UPS Modular Battery Cabinet wide up to 12 strings – GVMMODBCW

Overview

Wide modular battery cabinet with up to a 12 string modular battery capacity. To be used with GVMMBTU battery string. Batteries are not included in the SKU and must be purchased separately.



Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Wide modular battery cabinet with up to a 12 string modular battery capacity. To be used with GVMMBTU battery string. Batteries are not included in the SKU and must be purchased separately. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 480 V 3 phases |
| Battery type | VRLA |
| Range of product | Galaxy VM |
| Range compatibility | Galaxy VM |
| Provided equipment | Installation guide |
Batteries & Runtime |
|
| Battery location | Battery cabinet |
| Number of battery free slots | 12 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cabinet |
| Battery voltage | 480 V |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 197 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 85.4 cm |
| Net weight | 210 kg |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
Conformance |
|
| Standards | EN/IEC 62040-3 |
| FCC part 15 class A | |
| OSHPD | |
| UL 1778 | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...3333 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…14999.8 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 215 cm |
| Package 1 Width | 106 cm |
| Package 1 Length | 99 cm |
| Package 1 Weight | 252 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.