Shop Exclusive
APC Galaxy VM UPS Modular Battery String – GVMMBTU
Brand: APC
Call for Price
APC Galaxy VM UPS
- Modular VRLA battery string
- Compatible with Galaxy VM UPS
- Compatible with Galaxy VM Narrow and Wide Modular Battery Cabinets
- Includes 4 battery cartridges
- Part No : GVMMBTU
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VM UPS Modular Battery String – GVMMBTU

Overview

Modular, swappable, high-performance battery string containing 4 battery cartridges with an 8 year design lifecycle. To be used with the Galaxy VM narrow and wide modular battery cabinets.

- Modular VRLA battery string
- Compatible with Galaxy VM UPS
- Compatible with Galaxy VM Narrow and Wide Modular Battery Cabinets
- Includes 4 battery cartridges

Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Modular, swappable, high-performance battery string containing 4 battery cartridges with an 8 year design lifecycle. To be used with the Galaxy VM narrow and wide modular battery cabinets. |
Main |
|
| Range compatibility | Galaxy VM |
| Battery type | VRLA |
| Provided equipment | Installation guide |
| Range of product | Galaxy VM |
Batteries & Runtime |
|
| Battery location | Internal battery |
| Battery life | 5…8 year(s) |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
Physical |
|
| Colour | Slate grey |
| Height | 11.4 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Depth | 80.8 cm |
| Net weight | 120 kg |
Conformance |
|
| Standards | EN/IEC 62040-1 |
| EN/IEC 62040-2 | |
| EN/IEC 62040-3 | |
| FCC part 15 class A | |
| IBC 2012 and CBC2013 to Sds=2.02g | |
| OSHPD | |
| UL 1778 | |
| VFI-SS-111 | |
| Product certifications | C-Tick |
| CE | |
| RCM | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...3333 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Storage altitude | 0…14999.8 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 18.6 cm |
| Package 1 Width | 92.4 cm |
| Package 1 Length | 20.9 cm |
| Package 1 Weight | 126.01 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year (parts only) |

















Reviews
There are no reviews yet.