Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 20kW 208V for up to 4 internal 9Ah smart modular battery strings, Start-up 5×8 – GVSUPS20K0B4FS
Brand: APC
AED 52,595.00 excl. VAT
[ratingwidget type="page"]
AED 52,595.00 excl. VAT
Best Price: AED 51,280.13 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 1,314.88)
Estimated delivery between May 8, 2026 - Jul 18, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 20kW 208V for up to 4 internal 9Ah smart modular battery strings, Start-up 5×8 – GVSUPS20K0B4FS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 20 kW, 208 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 4 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5×8 start-up service.

Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 4 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5x8 start-up service. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 208 V 3 phases |
| Other Input Voltage | 200 V |
| 220 V | |
| Main Output Voltage | 208 V 3 phases |
| Other Output Voltage | 200 V |
| 220 V | |
| Rated power in W | 20 kW |
| rated power in VA | 20 kVA |
| Battery type | Internal modular battery |
| VRLA | |
| Provided equipment | Dust filter |
| Installation manual | |
| Integrated network management | |
| Start-up service | |
| EcoStruxure Ready | |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery voltage | 480 V |
| Discharge battery voltage | 384 V DC |
| Max current discharge | 54 A |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extended runtime | 0 |
General |
|
| Redundant | No |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 148.5 cm |
| Width | 52.1 cm |
| Depth | 84.7 cm |
| Net weight | 200 kg |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
| Input voltage limits | 177...239 V |
| Maximum input current | 72 A |
| Max short time withstand current | 65 kA |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 0.99 |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 20 kW |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| Crest factor | 2.5 |
| Wave type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/-1% after 50ms |
| Output harmonic distortion | < 2% linear load and < 5% non-linear load |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Bypass type | Built-in static bypass |
| Maximum configurable power in VA | 20 kVA |
Conformance |
|
| Standards | CSA C22.2 No 107.3 |
| FCC part 15 class A | |
| IEC 62040-1-1 | |
| IEC 62040-2 | |
| IEC 62040-3 | |
| UL 1778 5th edition | |
| OSHPD | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3300 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 10…80 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Acoustic level | 61 dBA |
| Heat dissipation | 4356 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| control panel | Touch screen LCD user interface |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 168 cm |
| Package 1 Width | 99 cm |
| Package 1 Length | 64 cm |
| Package 1 Weight | 200 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.