Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 30kW 400V for external batteries, halogen-free cables, marine certified, Start-up 5×8 – GVSUPS30KMHS
Brand: APC
AED 47,145.00 excl. VAT
APC Galaxy VS UPS 30kW 400V
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
- Part No : GVSUPS30KMHS
[ratingwidget type="page"]
AED 47,145.00 excl. VAT
Best Price: AED 45,966.38 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 1,178.63)
Estimated delivery between May 11, 2026 - Jul 21, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 30kW 400V for external batteries, halogen-free cables, marine certified, Start-up 5×8 – GVSUPS30KMHS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 30 kW, 400 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and halogen-free cables. Marine certified.

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase


Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 30kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and halogen-free cables. Marine certified. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Input Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| Main Output Voltage | 400 V 3 phases |
| Rated power in W | 30 kW |
| Rated power in VA | 30 kVA |
| Battery type | External battery system |
| Li-Ion (Lithium-Ion) | |
| VRLA | |
| Provided equipment | Dust filter |
| EcoStruxure IT ready (UPS) | |
| Installation guide | |
| Integrated network management | |
| Power modules ship installed | |
| Start-up service | |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Battery voltage | 480...576 V DC |
| Discharge battery voltage | 307 V DC |
| Max current discharge | 102 A |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extended runtime | 0 |
General |
|
| Bypass voltage tolerance | +/- 10 % |
| Redundant | No |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 148.5 cm |
| Width | 52.1 mm |
| Depth | 84.7 cm |
| Net weight | 206 kg |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
| Input voltage limits | 340...460 V 400 V |
| Maximum input current | 54 A |
| Max short time withstand current | 65 kA |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 30 kW |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised | |
| 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised | |
| Crest factor | 2.5 |
| Wave type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/-1% after 50ms |
| Output harmonic distortion | < 1% linear load and < 5% non-linear load |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Bypass type | Built-in static bypass |
| Maximum configurable power in VA | 30 kVA |
Conformance |
|
| Standards | EN/IEC 62040-1 |
| EN/IEC 62040-2 | |
| FCC part 15 class A | |
| IEC 60721-4-2 level 2M2 | |
| UL 1778 5th edition | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3300 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Storage Relative Humidity | 10…80 % non-condensing |
| Acoustic level | 68 dBA |
| Heat dissipation | 3122 Btu/h |
| IP degree of protection | IP21 |
Communications & Management |
|
| Control panel | Touch screen LCD user interface |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 168 cm |
| Package 1 Width | 99 cm |
| Package 1 Length | 64 cm |
| Package 1 Weight | 250 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.