Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 30kW 480V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5×8 – GVSUPS30KB4GS
Brand: APC
AED 82,410.00 excl. VAT
APC Galaxy VS UPS 30kW 480V
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
- Part No : GVSUPS30KB4GS
[ratingwidget type="page"]
AED 82,410.00 excl. VAT
Best Price: AED 80,349.75 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 2,060.25)
Estimated delivery between May 8, 2026 - Jul 18, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 30kW 480V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5×8 – GVSUPS30KB4GS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 30 kW, 480 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and 2 smart high-capacity modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime. See the battery runtime chart for details.

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 30kW, 480V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and 2 smart high-capacity modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime. Runtime charts available in the Documents tab. (600V options available for Canada / Options disponibles pour le Canada) |
Main |
|
| Main Input Voltage | 480 V 3 phase |
| Main Output Voltage | 480 V 3 phase |
| Kw Rating | 30 kW |
| rated power in VA | 30 kVA |
| Battery Type | Internal modular battery |
| VRLA | |
| Provided equipment | Battery modules ship installed |
| Dust filter | |
| EcoStruxure IT ready (UPS) | |
| Installation guide | |
| Integrated network management | |
| Power modules ship installed | |
| Start-Up Service | |
| Range of Product | Galaxy VS |
| Range Compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery Voltage | 480V |
| End of Discharge Battery Voltage | 384 V DC |
| Maximum short-circuit current | 65 kA |
| End of Discharge Maximum Battery Current | 81 A |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extendable Run Time | 0 |
General |
|
| Bypass Voltage Tolerance | +/- 10 % |
| Redundant | No |
| Product or Component Type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| color | White |
| Height | 58.46 in (148.5 cm) |
| Width | 20.51 in (52.1 cm) |
| Depth | 33.35 in (84.7 cm) |
| Net Weight | 1014.1 lb(US) (460 kg) |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Input Frequency | 40 - 70 Hz |
| Efficiency at full load | 408...552 V 480 V |
| Maximum Input Current per Phase | 45 A |
| Maximum Short Circuit Withstand (Icw) | 65 kA |
| Input Total Harmonic Distortion | Less than 3% for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 0.99 |
Output |
|
| Max Configurable Power (Watts) | 30 kW |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal not synced | |
| 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal not synced | |
| Crest factor | 2.5 |
| Waveform Type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/-1% after 50ms |
| Overload Operation | 10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150% |
| Bypass type | Built-in Static Bypass |
| Maximum configurable power in VA | 30 kVA |
Conformance |
|
| Product Certifications | ENERGY STAR V2.0 (USA) |
| Standards | CSA C22.2 No 107.3 |
| FCC Part 15 class A | |
| IEC 62040-3 | |
| IEC 60721-4-2 Level 2M2 | |
| UL 1778 5th edition | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 32…104 °F (0…40 °C) |
| Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3281 ft |
| Ambient Air Temperature for Storage | 5…104 °F (-15…40 °C) |
| Storage Relative Humidity | 10…80 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…10000 ft (0…3048 m) |
| Acoustic level | 61 dBA |
| Heat dissipation | 3175 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| Free slots | 1 |
| Control panel | Touch Screen LCD User Interface |
Ordering and shipping details |
|
| GTIN | 7.31305E+11 |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Nbr. of units in pkg. | 1 |
| Package 1 Height | 66.14 in (168 cm) |
| Package 1 Width | 38.98 in (99 cm) |
| Package 1 Length | 25.20 in (64 cm) |
| Package weight(Lbs) | 1080.3 lb(US) (490 kg) |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.