APC Galaxy VS UPS 40kW 400V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS40KRHS
Brand: APC
Call for Price
APC Galaxy VS UPS 40kW 400V
  • Up to 99% efficient in eConversion mode
  • Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
  • Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
  • Part No : GVSUPS40KRHS
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
8 + 1 =
SKU: GVSUPS40KRHS Category: Tags: , Brand:
Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 40 kW, 400 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview
Presentation Highly efficient, easy-to-deploy 40kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Main
Main Input Voltage 400 V 3 phases
Other Input Voltage 380 V
  415 V
Main Output Voltage 400 V 3 phases
Rated power in W 40 kW
Rated power in VA 40 kVA
Battery type External battery system
  Li-Ion (Lithium-Ion)
  VRLA
Provided equipment Dust filter
  EcoStruxure IT ready (UPS)
  Installation guide
  Integrated network management
  Power modules ship installed
  Start-up service
Range of product Galaxy VS
Range compatibility Galaxy VS
Batteries & Runtime
Battery voltage 384...576 V DC
Discharge battery voltage 307 V DC
Max current discharge 136 A
General
Bypass voltage tolerance +/- 10 %
Redundant Yes
Product or component type Uninterruptible power supply (UPS)
Physical
Colour White
Height 148.5 cm
Width 52.1 cm
Depth 84.7 cm
Net weight 250 kg
Input
Network frequency 40...70 Hz
Input voltage limits 340...460 V 400 V
Maximum input current 72 A
Max short time withstand current 65 kA
Input harmonic distortion Less than 3 % for full load
Load power factor From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating
Output
Maximum configurable power in W 40 kW
Output frequency 50 Hz sync to mains
  60 Hz sync to mains
  50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised
  60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised
Crest factor 2.5
Wave type Sine wave
Output voltage tolerance +/-1% after 50ms
Output harmonic distortion < 1% linear load and < 5% non-linear load
Output overload operation 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Bypass type Built-in static bypass
Maximum configurable power in VA 40 kVA
Conformance
Standards EN/IEC 62040-1
  EN/IEC 62040-2
  FCC part 15 class A
  IEC 60721-4-2 level 2M2
  UL 1778 5th edition
Environmental
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Relative humidity 0…95 % non-condensing
Operating altitude 0...3300 ft
Ambient air temperature for storage -25…55 °C
Storage Relative Humidity 10…80 % non-condensing
Acoustic level 68 dBA
Heat dissipation 4333 Btu/h
IP degree of protection IP21
Communications & Management
Control panel Touch screen LCD user interface
Packing Units
Unit Type of Package 1 PCE
Number of Units in Package 1 1
Package 1 Height 168 cm
Package 1 Width 99 cm
Package 1 Length 64 cm
Package 1 Weight 250 kg
Contractual warranty
Warranty 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up
Published on lastbestprice.com
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Galaxy VS UPS 40kW 400V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS40KRHS”