Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5×8 – GVSUPS50KB4HS
Brand: APC
Call for Price
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
- Part No : GVSUPS50KB4HS
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5×8 – GVSUPS50KB4HS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 400V 3-phase UPS. Brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and 2 smart high-capacity modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and 2 smart high-capacity modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime. Runtime charts available in the Documents tab. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Input Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| Main Output Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Output Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| Rated power in W | 50 kW |
| Rated power in VA | 50 kVA |
| Output connector type | Hard wire 5-wire (3P + N + E) 1 |
| Battery type | Internal modular battery |
| VRLA | |
| Provided equipment | Battery modules ship installed |
| Dust filter | |
| EcoStruxure IT ready (UPS) | |
| Installation guide | |
| Integrated network management | |
| Power modules ship installed | |
| Start-up service | |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery voltage | 480 V |
| Discharge battery voltage | 384 V DC |
| Max current discharge | 136 A |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extended runtime | 0 |
General |
|
| Bypass voltage tolerance | +/- 10 % |
| Redundant | No |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 148.5 cm |
| Width | 52.1 cm |
| Depth | 84.7 cm |
| Net weight | 460 kg |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (3P + E) |
| 1 hard wire 5-wire (3P + N + E) | |
| Input voltage limits | 340...460 V 400 V |
| Maximum input current | 90 A |
| Max short time withstand current | 65 kA |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 0.99 |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 50 kW |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised | |
| 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised | |
| Crest factor | 2.5 |
| Wave type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/-1% after 50ms |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Bypass type | Built-in static bypass |
| Maximum configurable power in VA | 50 kVA |
Conformance |
|
| Product certifications | UL 1778 5th edition |
| Standards | CSA C22.2 No 107.3 |
| EN/IEC 62040-1 | |
| EN/IEC 62040-2 | |
| EN/IEC 62040-3 | |
| IEC 60721-4-2 level 2M2 | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3281 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Acoustic level | 61 dBA |
| Heat dissipation | 6151 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| Free slots | 1 |
| Control panel | Touch screen LCD user interface |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 168 cm |
| Package 1 Width | 99 cm |
| Package 1 Length | 64 cm |
| Package 1 Weight | 490 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.