Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V with N+1 power module, for 5 smart modular 9Ah battery strings, Start-up 5×8 – GVSUPS50KR0B5HS
Brand: APC
AED 79,380.00 excl. VAT
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Increase availability with modular architecture: One extra power module delivers N+1 redundancy and no footprint penalty
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
- Part No : GVSUPS50KR0B5HS
[ratingwidget type="page"]
AED 79,380.00 excl. VAT
Best Price: AED 77,395.50 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 1,984.50)
Estimated delivery between May 9, 2026 - Jul 20, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V with N+1 power module, for 5 smart modular 9Ah battery strings, Start-up 5×8 – GVSUPS50KR0B5HS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 50 kW, 400 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 5 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5×8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Increase availability with modular architecture: One extra power module delivers N+1 redundancy and no footprint penalty
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase


Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 5 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Input Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| Main Output Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Output Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| Rated power in W | 50 kW |
| rated power in VA | 50 kVA |
| Battery type | Internal modular battery |
| VRLA | |
| Provided equipment | Dust filter |
| Installation manual | |
| Integrated network management | |
| Start-up service | |
| EcoStruxure Ready | |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery voltage | 480 V |
| Discharge battery voltage | 384 V |
| Max current discharge | 136 A |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extended runtime | 0 |
General |
|
| Redundant | No |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 197 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 84.7 cm |
| Net weight | 296 kg |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
| Input voltage limits | 340...460 V 400 V |
| Maximum input current | 90 A |
| Max short time withstand current | 65 kA |
| Input harmonic distortion | Less than 6 % for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 0.99 |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 50 kW |
| Harmonic distortion | Less than 3 % |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| Crest factor | 2.5 |
| Wave type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/- 5% after 2ms |
| +/-1% after 50ms | |
| Output harmonic distortion | < 1% linear load and < 3% non-linear load |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Bypass type | Built-in static bypass |
| Maximum configurable power in VA | 50 kVA |
Conformance |
|
| Standards | IEC 62040-1-1 |
| IEC 62040-2 | |
| OSHPD | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3300 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 10…80 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Acoustic level | 54 dBA |
| Heat dissipation | 5375 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| Control panel | Touch screen LCD user interface |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 208.2 cm |
| Package 1 Width | 101 cm |
| Package 1 Length | 75.5 cm |
| Package 1 Weight | 250 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.