Shop Exclusive
APC Galaxy VX 1500kVA, 400V, Start up 5×8 – GVX1500K1500HS
Brand: APC
Call for Price
APC Galaxy VX 1500kVA
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Grid interactive: Maximize savings, generate revenue, and improve resiliency
- Battery flexibility, including compatibility with Galaxy Lithium-ion battery cabinets
- EcoStruxure IT: Enables resilient, secure, and sustainable IT environments
- Part No : GVX1500K1500HS
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VX 1500kVA, 400V, Start up 5×8 – GVX1500K1500HS

Overview

A highly efficient, modular, 1500 kVA 3-phase UPS that provides the performance, flexibility, and maximized asset utilization today’s large data centers and mission critical applications require. This EcoStruxure connected UPS features up to 99% efficiency in eConversion mode. Includes 5×8 start-up service.

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Grid interactive: Maximize savings, generate revenue, and improve resiliency
- Battery flexibility, including compatibility with Galaxy Lithium-ion battery cabinets
- EcoStruxure IT: Enables resilient, secure, and sustainable IT environments
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | A highly efficient, modular, 1500 kVA 3-phase UPS that provides the performance, flexibility, and maximized asset utilization today’s large data centers and mission critical applications require. This EcoStruxure connected UPS features up to 99% efficiency in eConversion mode. Includes 5x8 start-up service. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Input Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| 440 V | |
| Main Output Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Output Voltage | 380 V |
| 415 V | |
| 440 V | |
| Rated power in W | 1500 kW |
| Rated power in VA | 1500 kVA |
| Battery type | External battery system |
| Provided equipment | Installation guide |
| Start-up service | |
| Range of product | Galaxy VX |
| Range compatibility | Galaxy VX |
Batteries & Runtime |
|
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery voltage | 480 V |
| Discharge battery voltage | 384 V DC |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| Extended runtime | 0 |
General |
|
| Redundant | No |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 197 cm |
| Width | 560 cm |
| Depth | 90 cm |
| Net weight | 3990 kg |
| USB compatible | No |
Input |
|
| Network frequency | 40...70 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 4-wire (3P + E) |
| Maximum input current | 2552 A |
| Max short time withstand current | 100 kA |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.5 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 1 |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 1500 kW |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised | |
| Crest factor | 3 with THC <5% |
| Wave type | Sine wave |
| Output harmonic distortion | < 2% linear load and < 3% non-linear load |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Maximum configurable power in VA | 1500 kVA |
Conformance |
|
| Product certifications | C-Tick |
| CE | |
| Standards | EN/IEC 62040-1 |
| EN/IEC 62040-2 | |
| EN/IEC 62040-3 | |
| IBC 2012 | |
| IEC 62040-4 | |
| ISTA 2B | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3333 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 68 dBA |
| Heat dissipation | 261497 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
Communications & Management |
|
| Free slots | 2 |
| Control panel | 7" touch screen display |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 215 cm |
| Package 1 Width | 106 cm |
| Package 1 Length | 782 cm |
| Package 1 Weight | 6576.18 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.