Shop Exclusive
APC Galaxy VX 250kVA 400/480V Power Cabinet – GVXP250KD
Brand: APC
AED 134,199.00 excl. VAT
- APC Galaxy VX 250kVA
- Main Input/Output Voltage : 480 V 3 phases
- Maximum configurable power in W : 250000 W
- Part No : GVXP250KD
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, back order ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
AED 134,199.00 excl. VAT
Best Price: AED 130,844.03 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 3,354.98)
Available on backorder
Estimated delivery between Jun 13, 2026 - Jul 20, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VX 250kVA 400/480V Power Cabinet – GVXP250KD
- Main Input/Output Voltage : 480 V 3 phases
- Maximum configurable power in W : 250000 W
PN : GVXP250KD
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specification
Main |
|
| Main Input Voltage | 480 V 3 phases |
| Main Output Voltage | 480 V 3 phases |
| Rated power in W | 250000 W |
| Rated power in VA | 250000 VA |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 197 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 90 cm |
| Net weight | 540 kg |
Output |
|
| Maximum configurable power in W | 250000 W |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| storage Relative Humidity | Non-condensing 0…95 % |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 215 cm |
| Package 1 Width | 106 cm |
| Package 1 Length | 74 cm |
| Package 1 Weight | 696 kg |

















Reviews
There are no reviews yet.