Shop Exclusive
APC NetShelter 6U Wallmount Rack Enclosure Cabinet, Single Hinged, Switch Depth, Unassembled – AR106
Brand: APC
AED 935.00 excl. VAT
APC NetShelter 6U Wallmount Rack
- Efficient and secure edge computing solution when floor space is limited
- Wallmount Rack Enclosure
- 6U, 400mm deep, Max. load 200lb
- Reversible single-hinge door
- Keyed handle
- Part No : AR106
[ratingwidget type="page"]
AED 935.00 excl. VAT
Best Price: AED 935.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
Estimated delivery between May 11, 2026 - Jul 21, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter 6U Wallmount Rack Enclosure Cabinet, Single Hinged, Switch Depth, Unassembled – AR106

Overview

Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels. Rack is packaged unassembled for smaller storage and delivery and takes up to 60% less space than assembled alternatives. The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings. Optional 120V fan tray top/bottom mounted. Top/bottom feature knockouts 1/2U of mounting space for accessories. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting. 6U Wall mount cabinet, 8.9 to 12.9 inches mounting depth, 200lb weight capacity, 19″” rack width, ships unassembled, 5 year APC warranty

- Efficient and secure edge computing solution when floor space is limited
- Wallmount Rack Enclosure
- 6U, 400mm deep, Max. load 200lb
- Reversible single-hinge door
- Keyed handle

Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels. Rack is packaged unassembled for smaller storage and delivery and takes up to 60% less space than assembled alternatives. The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings. Optional 120V fan tray top/bottom mounted. Top/bottom feature knockouts 1/2U of mounting space for accessories. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting. 6U Wall mount cabinet, 8.9 to 12.9 inches mounting depth, 200lb weight capacity, 19"" rack width, ships unassembled, 5 year APC warranty. |
Main |
|
| Product or Component Type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 6U |
Physical |
|
| Height | 14.02 in (356 mm) |
| Width | 23.6 in (599 mm) |
| Depth | 15.7 in (400 mm) |
| Net Weight | 20.70 lb(US) (9.39 kg) |
| Color | Black |
| Mounting Support | Wall |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting Mode | Not rack-mountable |
| Maximum Mounting Depth | 12.9 in (328.9 mm) |
| Minimum Mounting Depth | 8.9 in (226.1 mm) |
| Rack Width | 19" |
| Permanent permissible load | 200 lb(US) (90.7 kg) static |
Conformance |
|
| Standards | EIA-310E |
Ordering and shipping details |
|
| GTIN | 7.31304E+11 |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Nbr. of units in pkg. | 1 |
| Package 1 Height | 11.5 in (29.3 cm) |
| Package 1 Width | 19.09 in (48.5 cm) |
| Package 1 Length | 27.09 in (68.8 cm) |
| Package weight(Lbs) | 32.10 lb(US) (14.56 kg) |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 5 year repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.