Shop Exclusive
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched Metered Outlet, 3Phase, 11kW 400V 16A or 11.5kW 415V 20A, 48 Outlets, IEC309 – APDU10250SM
Brand: APC
AED 12,785.00 excl. VAT
APC NetShelter Rack PDU Advanced
- “Input: 3PH, 520P6”
- “Outlets: (24) C13/C15/C19/C21, (24) C13/C15”
- “Full-featured network management capability”
- “Interactive LCD display”
- “Active power measurements (volts, amps, kW, kWh)”
- Part No : APDU10250SM
[ratingwidget type="page"]
AED 12,785.00 excl. VAT
Best Price: AED 12,465.38 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 319.63)
Estimated delivery between May 8, 2026 - Jul 18, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched Metered Outlet, 3Phase, 11kW 400V 16A or 11.5kW 415V 20A, 48 Outlets, IEC309 – APDU10250SM

Overview

APC NetShelter Rack PDU Advanced provide reliable power distribution to IT Equipment within server and/or networking racks. Switched outlets to turn outlets on or off remotely. Outlet and PDU level power metering for power visibility and notification of potential overload. 4-in-1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 outlets provide unparreled deployment flexibility. Maximum outlet density with 48 outlets in a 2.2″ wide form factor. Outlets on the PDUs are color coded and/or labeled by breaker and input phase on 3 phase models to simplify deployment. Provides an alternating phase design whereby each of the 3 phases are organized into small outlet groups which alternate from top to bottom of the PDU to facilitate better power cord management and promote better load balancing. Power Sharing allows PDUs cascaded together via 2 ethernet ports enable an Network Management Card to continue functioning in the event of an AC power loss. No interruption in Network communication, sensors operation, and alarm traps. Live Swap Network Management Card (NMC) which can be replaced without powering down the PDU or connected devices to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. Rated and approved to operate up to 60C (140F) at full load ensures reliability and availability even in today’s high density deployments. Gigabit ethernet to enhance and standardize network connectivity across all assets in the data center. A second ethernet port (10/100) is available to allow cascading to other PDUs, connect to a 2nd private network, or provide network redundancy. 1% metering accuracy for the peace of mind to use NetShelter Rack PDU Advanced to bill based on power usage. In addition, the higher level of accuracy ensures the most precise measures for capacity planning and threshold alarm monitoring. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected. For data center deployments across multiple regions, these PDUs are both UL and CE rated providing one PDU that can be used globally to simplify and standardize deployment.

- “Input: 3PH, 520P6”
- “Outlets: (24) C13/C15/C19/C21, (24) C13/C15”
- “Full-featured network management capability”
- “Interactive LCD display”
- “Active power measurements (volts, amps, kW, kWh)”


Published on lastbestprice.com
Specifications
Main |
|
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched metered outlet |
| Cord length | 1.8 m |
Complementary |
|
| Input Voltage | 415 V 3 phases |
| 400 V 3 phases | |
| Height | 149.0 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Output Voltage | 240 V |
| Depth | 7.5 cm |
| Product weight | 7.7 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 20 A 3P + N + PE |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| Communication port protocol | 1000BASE-T |
| 10/100BASE-T | |
| [In] rated current | 16 A |
| Permissible voltage | 200…240 V |
| 346…415 V | |
| Input current limits | 20 A |
| Load capacity | 11500 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 24 C13/C15/C19/C21 C13/C15 |
Environment |
|
| Product certifications | TAA compliance |
| UKCA | |
| BAA compliance | |
| Standards | UL 62368-1 |
| CSA C22.2 No 62368-1 | |
| FCC part 15 Subpart B | |
| CE | |
| EN 62368-1 | |
| IP degree of protection | IP44 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 172 cm |
| Package 1 Width | 11.6 cm |
| Package 1 Length | 20.8 cm |
| Package 1 Weight | 9.7 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 3 years repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.