Shop Exclusive
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1.4kW, 120V, 15A, 8 NEMA 5-15R outlet – AP7900B
Brand: APC
AED 3,605.00 excl. VAT
APC NetShelter Switched Rack PDU
- Ideal for colocation, large data center, or remote edge computing
- On/off outlet switching enable users to reboot connected equipment remotely
- Plan capacity & balance loads with +/- 5% metering accuracy (amps)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 and 3 emissions tracking
- Easily monitor, control and manage through EcoStruxure IT & other platforms
- Part No : AP7900B
[ratingwidget type="page"]
AED 3,605.00 excl. VAT
Best Price: AED 3,514.88 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 90.13)
Estimated delivery between May 9, 2026 - Jul 20, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1.4kW, 120V, 15A, 8 NEMA 5-15R outlet – AP7900B

Overview

This APC Switched Rack PDU power distribution unit has a wide range of standardized PDU features that increase network efficiency, manageability and functionality. The output and input connections are (8)5-15. Network management capabilities allow you to configure and manage rack PDUs from remote locations. It has has a local current monitoring display that gives a visible warning in case of an overload. The remote individual outlet control provides real-time monitoring of connected loads. It has a multi-tier user access that enables you to restrict unauthorized use of outlets. This rack has a single input power source making it easy to install.

- Ideal for colocation, large data center, or remote edge computing
- On/off outlet switching enable users to reboot connected equipment remotely
- Plan capacity & balance loads with +/- 5% metering accuracy (amps)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 and 3 emissions tracking
- Easily monitor, control and manage through EcoStruxure IT & other platforms
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | This APC Switched Rack PDU power distribution unit has a wide range of standardized PDU features that increase network efficiency, manageability and functionality. The output and input connections are (8)5-15. Network management capabilities allow you to configure and manage rack PDUs from remote locations. It has has a local current monitoring display that gives a visible warning in case of an overload. The remote individual outlet control provides real-time monitoring of connected loads. It has a multi-tier user access that enables you to restrict unauthorized use of outlets. This rack has a single input power source making it easy to install. |
Main |
|
| Color | Black |
| Product or Component Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Cord length | 12 ft (3.7 m) |
| Number of cables | 1 |
| Provided Equipment | Cord retention bracket(s) |
| Horizontal mounting brackets | |
| User Manual | |
| Installation guide | |
Complementary |
|
| Input Voltage | 100 V |
| 120 V | |
| Height | 1.73 in (4.4 cm) |
| Width | 17.52 in (44.5 cm) |
| Output Voltage | 120 V |
| Depth | 4.25 in (10.8 cm) |
| Product Weight | 5.004 lb(US) (2.27 kg) |
| Mounting Location | Front |
| Rear | |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | NEMA 5-15P |
| Mounting Mode | Rack-mounted |
| Rack units | 1U |
| Mounting position | Horizontal |
| Line Rated Current | 12:00 AM |
| Acceptable Input Voltage | 100…120 V |
| Input current limits | 15 A |
| Load Capacity | 1440 VA |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 8 NEMA 5-15R |
Environment |
|
| Product Certifications | cUL Listed |
| UL Listed | |
| Standards | FCC Part 15 class A |
| ICES-003 | |
| Ambient air temperature for operation | 32…113 °F (0…45 °C) |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient Air Temperature for Storage | -13…149 °F (-25…65 °C) |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…50000 ft (0…15240 m) |
Ordering and shipping details |
|
| Category | 80230-IG SEBA TO SEUSA |
| Discount Schedule | BMS1 |
| GTIN | 7.31304E+11 |
| Returnability | No |
| Country of origin | PH |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.76 in (7 cm) |
| Package 1 Width | 13.50 in (34.3 cm) |
| Package 1 Length | 18.50 in (47 cm) |
| Package 1 Weight | 7.61 lb(US) (3.45 kg) |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 2 years repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.