Shop Exclusive
APC NetShelter Switched Rack PDU, 9K series, 0U, 8.6kW, 208V, 21 C13 and C15, 3 C19 and C21 outlets – APDU9965
Brand: APC
Call for Price
APC NetShelter Switched Rack PDU
- It can handle a maximum power capacity of 8.6kW, suitable for high-power applications
- It includes 21 IEC C13 and C15 outlets and 3 IEC C19 and C21 outlets, offering extensive connectivity
- The ZeroU mounting design helps save rack space and improves cable management
- Allows for remote monitoring and control, enhancing power management capabilities
- Part No : APDU9965
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter Switched Rack PDU, 9K series, 0U, 8.6kW, 208V, 21 C13 and C15, 3 C19 and C21 outlets – APDU9965

Overview

It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 30A and an input voltage of 208V. It features 21 C13 and C15 outlets and 3 C19 and C21 outlets, connected via a NEMA L21-30P input connection. The PDU has a ZeroU form factor and a cord length of 6 feet (1.8 meters). It supports remote monitoring and user-defined alarms, with outlet-level on or off switching capabilities. The unit is UL Listed and CSA certified, ensuring high safety and performance standards.

- It can handle a maximum power capacity of 8.6kW, suitable for high-power applications
- It includes 21 IEC C13 and C15 outlets and 3 IEC C19 and C21 outlets, offering extensive connectivity
- The ZeroU mounting design helps save rack space and improves cable management
- Allows for remote monitoring and control, enhancing power management capabilities
Published on lastbestprice.com
Specifications
Main |
|
| Color | Black |
| Product or Component Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Cord length | 6 ft (1.8 m) |
| Number of cables | 1 |
| Provided Equipment | Installation guide |
| Rack Mounting brackets | |
| Safety guide | |
Complementary |
|
| Input Voltage | 208 V 3 phase |
| Height | 72.01 in (182.9 cm) |
| Width | 2.20 in (5.6 cm) |
| Output Voltage | 208 V |
| Depth | 2.01 in (5.1 cm) |
| Product Weight | 18.03 lb(US) (8.18 kg) |
| Mounting Location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | NEMA L21-30P |
| Mounting Mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 0U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Vertical |
| Communication Port Protocol | SNMP |
| Redfish | |
| Line Rated Current | 24 A |
| Max line current | 30 A |
| Input current limits | 30 A |
| Load Capacity | 8600 VA |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 21C13/C15 |
| 3C19/C21 | |
| Communication Network Type | 10/100/1000BASE-T |
Environment |
|
| Product Certifications | cULus |
| FCC part 15 class A | |
| Standards | ICES-003 |
| Ambient air temperature for operation | 23…140 °F (-5…60 °C) |
| Relative Humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient Air Temperature for Storage | -13…149 °F (-25…65 °C) |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…50000 ft (0…15240 m) |
Ordering and shipping details |
|
| GTIN | 7.31304E+11 |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 80.31 in (204 cm) |
| Package 1 Width | 4.88 in (12.4 cm) |
| Package 1 Length | 6.50 in (16.5 cm) |
| Package 1 Weight | 22.75 lb(US) (10.32 kg) |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 3 years repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.