Shop Exclusive
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H x 600W x 1200D mm – AR3307
Brand: APC
Call for Price
APC NetShelter SX Server Rack Enclosure 48U
- Ideal for medium to high-density environments
- Easily fit through standard doorways
- 48U height allows for an additional 6U of rack mounting space
- Plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management
- Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices
- Part No : AR3307
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H x 600W x 1200D mm – AR3307

Overview

An industry standard server rack ready for medium to high density environments with height designed to easily fit through standard doorways. Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices and still plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management. 48U height allows for an additional 6U of rack mounting space maximizing u-space per rack footprint.

- Ideal for medium to high-density environments
- Easily fit through standard doorways
- 48U height allows for an additional 6U of rack mounting space
- Plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management
- Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices


Published on lastbestprice.com
Specifications
Main |
|
| Product or component type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 48U |
| Provided equipment | Baying hardware |
| Key(s) | |
| Leveling feet | |
| Mounting hardware | |
| Pre-installed casters | |
| Side panels | |
Physical |
|
| Height | 225.8 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 120 cm |
| Product weight | 149.55 kg |
| Colour | Black |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Maximum mounting depth | 105.99 cm |
| minimum mounting depth | 19.05 cm |
| Rack width | 19" |
| Marking | 14 gauge EIA mounting rail |
| 16 gauge front door | |
| 16 gauge post | |
| 18 gauge rear door | |
| 18 gauge roof | |
| 18 gauge side panels | |
| Permanent permissible load | 1020.6 kg dynamic |
| 1701.0 kg static | |
Conformance |
|
| Standards | UL 2416 |
| UL 60950-1 | |
| EIA-310E | |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 238.5 cm |
| Package 1 Width | 75.2 cm |
| Package 1 Length | 133.4 cm |
| Package 1 Weight | 165.45 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 5 year repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.