Shop Exclusive
APC Parallel Maintenance Bypass Panel for 2 UPS’s, 40-50kW 400V wallmount, for Galaxy VS and Easy UPS 3S – GVSBPAR40K50H
Brand: APC
AED 11,880.00 excl. VAT
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, back order ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
AED 11,880.00 excl. VAT
Best Price: AED 11,583.00 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 297.00)
Estimated delivery between May 19, 2026 - Jul 29, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Parallel Maintenance Bypass Panel for 2 UPS’s, 40-50kW 400V wallmount, for Galaxy VS and Easy UPS 3S – GVSBPAR40K50H
Overview
Maintenance bypass panel for complete isolation of two UPS’s in parallel during service operations.
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Maintenance bypass panel for complete isolation of two UPSs in parallel during service operations. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main |
|
| Product or Component Type | Panel |
| Range of Product | Galaxy VS |
| Range Compatibility | Galaxy VS |
Physical |
|
| Height | 33.46 in (85 cm) |
| Width | 29.53 in (75 cm) |
| Depth | 9.84 in (25 cm) |
| Net Weight | 189.6 lb(US) (86 kg) |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 32…104 °F (0…40 °C) |
| Ambient Air Temperature for Storage | -13…131 °F (-25…55 °C) |
Ordering and shipping details |
|
| GTIN | 7.31304E+11 |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 22.83 in (58 cm) |
| Package 1 Width | 31.50 in (80 cm) |
| Package 1 Length | 47.24 in (120 cm) |
| Package 1 Weight | 211.6 lb(US) (96 kg) |

















Reviews
There are no reviews yet.