Shop Exclusive
APC RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19 – AP6009A
Brand: APC
AED 2,765.00 excl. VAT
[ratingwidget type="page"]
AED 2,765.00 excl. VAT
Best Price: AED 2,695.88 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 69.13)
Estimated delivery between May 11, 2026 - Jul 21, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19 – AP6009A



Published on lastbestprice.com
Specifications
Main |
|
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Basic |
| Cord length | 3.05 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide |
| Safety guide | |
Complementary |
|
| Input Voltage | 230 V |
| Height | 162.6 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 4.3 cm |
| Product weight | 6.18 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 32 A 2P + E |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| Permissible voltage | 200…240 V |
| Input current limits | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 20 IEC 60320 C13 |
| 6 IEC 60320 C19 | |
Environment |
|
| Product certifications | CE |
| EAC | |
| IRAM | |
| VDE | |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 187.5 cm |
| Package 1 Width | 13.5 cm |
| Package 1 Length | 22.6 cm |
| Package 1 Weight | 8 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 2 years repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.