Shop Exclusive
APC Replacement Battery Cartridge #157 – APCRBC157
Brand: APC
AED 1,051.00 excl. VAT
- APC Replacement Battery Cartridge 157
- Product type : Replacement battery cartridge
- Battery type : Lead-acid battery
- Part No : APCRBC157
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, back order ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
AED 1,051.00 excl. VAT
Best Price: AED 1,024.73 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 26.28)
Available on backorder
Estimated delivery between May 29, 2026 - Aug 27, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Replacement Battery Cartridge #157 – APCRBC157
- Product type : Replacement battery cartridge
- Battery type : Lead-acid battery
- Warranty : 2-Year
PN : APCRBC157
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specification
Main |
|
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Metallic battery tray or enclosure |
Physical |
|
| Colour | Black |
| Height | 8.3 cm |
| Width | 21.6 cm |
| Depth | 34.3 cm |
| Net weight | 10 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| USB compatible | No |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0…10000 ft |
| relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| storage Relative Humidity | 0…95 % |
Batteries & Runtime |
|
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Replacement battery | |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.2 cm |
| Package 1 Width | 49.5 cm |
| Package 1 Length | 36.8 cm |
| Package 1 Weight | 10.91 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 2 years repair or replace |
Published on lastbestprice.com
| Warranty | 2-Years |
|---|

















Reviews
There are no reviews yet.