Shop Exclusive
APC Replacement Battery Cartridge #160 – APCRBC160
Brand: APC
AED 279.00 excl. VAT
- APC Replacement Battery Cartridge 160
- Product type : Replacement battery cartridge
- Battery type : Lead-acid battery
- Part No : APCRBC160
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, back order ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
AED 279.00 excl. VAT
Best Price: AED 279.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
Available on backorder
Estimated delivery between Jun 12, 2026 - Sep 10, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Replacement Battery Cartridge #160 – APCRBC160
- Product type : Replacement battery cartridge
- Battery type : Lead-acid battery
- Warranty : 2-Year
PN : APCRBC160
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Main |
|
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Reusable packaging Installation guide |
Physical |
|
| Height | 30.2 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Depth | 10.9 cm |
| Net weight | 4.45 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Batteries & Runtime |
|
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Replacement battery | |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 41.7 cm |
| Package 1 Width | 18 cm |
| Package 1 Length | 18.5 cm |
| Package 1 Weight | 4.9 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 2 years repair or replace |
Published on lastbestprice.com
| Warranty | 2-Years |
|---|

















Reviews
There are no reviews yet.