APC Smart-UPS XL 48V Battery Pack Tower/Rack Convertible – SUA48XLBP
Brand: APC
Call for Price
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
7 + 5 =
SKU: SUA48XLBP Category: Tag: Brand:
Green Premium™ RoHS
APC Smart-UPS XL Battery Pack Tower/Rack Convertible 48V, rackmount with kit, 5U
Overview
SUA48XLBP Features
Run time for load
Infinityh
Max. Capacity Used
Rack Height
5U
Nominal Input Voltage
48VDC
Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications.
Includes: User manual
Smart-UPS Battery Systems Features & Benefits
Availability
Multiple battery pack configuration
Connect up to 10 battery packs for extended runtime applications.
Advanced battery management included
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Input
Number of Power Cords
1
Batteries & Runtime
Battery type
Lead-acid battery
Replacement Battery
Expected Battery Life (years)
3 - 5
Replacement battery cartridge note
RBC Quantity
2
Battery Charge Power (Watts)
163.2kWatts
Communications & Management
Interface Port(s)
SUA48V
Physical
Maximum Height
444MM, 44.4CM
Maximum Width
221MM, 22.1CM
Maximum Depth
495MM, 49.5CM
Net Weight
66.36KG
Shipping weight
75.9KG
Shipping Height
559MM, 55.9CM
Shipping Width
381MM, 38.1CM
Shipping Depth
762MM, 76.2CM
Color
Black
Units per Pallet
2.0
Environmental
Operating Temperature
0 - 40 °C
Operating Relative Humidity
0 - 95 %
Operating Elevation
0 - 3048meters
Storage Temperature
-15 - 45 °C
Storage Relative Humidity
0 - 95 %