APC Symmetra PX 125kW Scalable to 500kW with Maintenance Bypass and Distribution No Batteries – SY125K500DR-PDNB
Brand: APC
Call for Price
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
1 + 3 =
SKU: SY125K500DR-PDNB Category: Tags: , , Brand:
Symmetra PX 125kW Scalable to 500kW with Maintenance Bypass and Distribution, No Batteries
Overview
SY125K500DR-PDNB Features
Run time for load
Max. Capacity Used
100%
Output power capacity
125.0kWatts / 125.0kVA
Output Connections
(1) Hard wire 4-wire (3P + E) (Battery Backup)
Nominal Output Voltage
400V 3PH, 480V 3PH
Nominal Input Voltage
400V 3PH, 480V 3PH
Input Connections
Hard wire 4-wire (3P + E), Hard wire 5-wire (3P + N + E)
  • Dual mains input
    Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
  • ECO Mode
  • Front-access servicing
    Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
  • LCD graphics touch screen display
  • Mega Tie
  • Output synchronization to external source
  • Parallel-capacity capability
    Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
  • Parallel-redundant capability
  • Remote Display
Symmetra PX Features & Benefits
Agility
Scalable power capacity
Intelligent Card Slot
Customize UPS capabilities with management cards.
Programmable frequency
Ensures compatibility with different input frequencies.
Availability
Swappable power modules
Power Modules connected in parallel
Enhances availability by allowing immediate, seamless recovery from isolated module failures.
Redundant Intelligence Modules
Modular design
Network manageable
Battery modules connected in parallel
Delivers higher availability through redundant batteries.
Configurable for N+1 internal redundancy
Automatic internal bypass
Supplies utility power to the connected loads in the event of a UPS power overload or fault.
User-replaceable batteries
User-replaceable power modules
Enables simple upgrades and replacements of the Power Modules.
Manageability
Audible alarms
Provides notification of changing utility power and UPS power conditions
Integrates with StruxureWare Data Center Expert
LED status indicators
Quickly understand unit and power status with visual indicators.
Sustainability
EU CoC for UPS
Ensures that UPSs sold in the EU are highly efficient
Total cost of Ownership
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment when generator power is used.
Input power factor correction
Minimizes installation costs by enabling the use of smaller generators and cabling.
5×8 Start-up service included
Required for full coverage of factory warranty
Fully-rated power kVA equals kW
Reduces cost by eliminating the need for an oversized UPS for Power Factor Corrected (PFC) loads.
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Output
Max Configurable Power (Watts)
500.0kWatts / 500.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2 %
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz +/- 0.1 % For 50 Hz nominal Unsynchronised, 50 Hz Sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % For 60 Hz nominal Unsynchronised, 60 Hz Sync to mains
Other Output Voltages
415 V
Topology
Double conversion online
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Output Voltage THD
< 2% linear load and < 3% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/- 1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2 ms typical
Bypass
Built-in maintenance bypass, Built-in static bypass
Input
Input frequency
40 - 70 Hz Auto-sensing
Input voltage range for main operations
408 - 552 (480 V)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5 % for full load
Type of Input Protection Required
3-pole circuit breaker
Other Input Voltages
415 V
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
50.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Extendable Run Time
1
Efficiency in Battery Operation
96.0 %
Communications & Management
Pre-Installed SmartSlot™ Cards
Control panel
Touch screen LCD user interface
Emergency Power Off (EPO)
Optional
Available SmartSlot™ Interface Quantity
1
Physical
Maximum Height
1991MM, 199.1CM
Maximum Width
2200MM, 220.0CM
Maximum Depth
1070MM, 107.0CM
Net Weight
1499.0KG
Shipping weight
1686.0KG
Shipping Height
2150MM, 215.0CM
Shipping Width
1870MM, 187.0CM
Shipping Depth
1270MM, 127.0CM
Color
Black
Environmental
Operating Temperature
0 - 40 °C
Operating Relative Humidity
0 - 95 %
Operating Elevation
0 - 1015.9meters
Storage Temperature
-30 - 70 °C
Storage Relative Humidity
0 - 95 %
Storage Elevation
0 - 15240meters
Audible noise at 1 meter from surface of unit
54.0dBA
Online thermal dissipation
19427.0BTU/hr
Protection Class
IP20, NEMA 1
Conformance
Approvals
Standard warranty
1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up
Published on lastbestprice.com
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Symmetra PX 125kW Scalable to 500kW with Maintenance Bypass and Distribution No Batteries – SY125K500DR-PDNB”