APC Symmetra PX 16kW All-In-One Scalable to 48kW without Batteries 400V – SY16K48H-PDNB
Brand: APC
Call for Price
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
9 + 0 =
SKU: SY16K48H-PDNB Category: Tags: , , Brand:
Symmetra PX 16kW All-In-One, Scalable to 48kW, without Batteries, 400V
Overview
SY16K48H-PDNB Features
Run time for load
Max. Capacity Used
100%
Output power capacity
16.0kWatts / 16.0kVA
Output Connections
(1) Hard wire 5-wire (3P + N + E) (Battery Backup)
Nominal Output Voltage
230V, 400V 3PH
Nominal Input Voltage
400V 3PH
Input Connections
Hard wire 5-wire (3P + N + E)
Maximum Input Current
33.0A
Scalable power and distribution in a high-density, single-frame design. This high-efficiency 3-phase UPS scales as your data center grows up to 48kW/48kVA. Suitable for small & medium data center applications. To be used with either external third party battery system, or with internal long life modular batteries SYBT9-B4LL.
Includes: Network management card, Start-up service
  • Dual mains input
    Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
Symmetra PX Features & Benefits
Agility
Scalable power capacity
Intelligent Card Slot
Customize UPS capabilities with management cards.
Programmable frequency
Ensures compatibility with different input frequencies.
Availability
Swappable power modules
Power Modules connected in parallel
Enhances availability by allowing immediate, seamless recovery from isolated module failures.
Redundant Intelligence Modules
Modular design
Network manageable
Battery modules connected in parallel
Delivers higher availability through redundant batteries.
Configurable for N+1 internal redundancy
Automatic internal bypass
Supplies utility power to the connected loads in the event of a UPS power overload or fault.
User-replaceable batteries
User-replaceable power modules
Enables simple upgrades and replacements of the Power Modules.
Manageability
Audible alarms
Provides notification of changing utility power and UPS power conditions
Integrates with StruxureWare Data Center Expert
LED status indicators
Quickly understand unit and power status with visual indicators.
Sustainability
EU CoC for UPS
Ensures that UPSs sold in the EU are highly efficient
Total cost of Ownership
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment when generator power is used.
Input power factor correction
Minimizes installation costs by enabling the use of smaller generators and cabling.
5×8 Start-up service included
Required for full coverage of factory warranty
Fully-rated power kVA equals kW
Reduces cost by eliminating the need for an oversized UPS for Power Factor Corrected (PFC) loads.
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Output
Max Configurable Power (Watts)
48.0kWatts / 48.0kVA
Output Voltage Note
Configurable for 380 : 400 or 415 V 3 Phase nominal output voltage
Output Voltage Distortion
Less than 2 %
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz +/- 0.1 % For 50 Hz nominal Unsynchronised, 50/60 Hz +/- 3 Hz user adjustable +/- 0.1 Hz Sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % For 60 Hz nominal Unsynchronised
Other Output Voltages
380 V, 400 V, 415 V
Topology
Double conversion online
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Output Voltage THD
< 2% for 0 to 100% linear load and < 6% for full non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/- 1% static and +/- 5% at 100% load step
Bypass
Built-in static bypass
Input
Input frequency
40 - 70 Hz
Input voltage range for main operations
340 - 477V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5 % for full load
Type of Input Protection Required
GL fuse
Other Input Voltages
380 V, 400 V, 415 V
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
30.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
External battery system
Communications & Management
Interface Port(s)
DB-9 RS-232, SmartSlot
Control panel
Multifunction LCD status and control console
Audible Alarm
Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays
Emergency Power Off (EPO)
Yes
Available SmartSlot™ Interface Quantity
2
Physical
Maximum Height
1991MM, 199.1CM
Maximum Width
600MM, 60.0CM
Maximum Depth
1070MM, 107.0CM
Net Weight
341.0KG
Shipping weight
368.0KG
Shipping Height
2140MM, 214.0CM
Shipping Width
848MM, 84.8CM
Shipping Depth
1210MM, 121.0CM
Environmental
Operating Temperature
0 - 40 °C
Operating Relative Humidity
0 - 95 %
Operating Elevation
0 - 1015.9meters
Storage Temperature
-15 - 40 °C
Storage Relative Humidity
0 - 95 %
Storage Elevation
0 - 15240meters
Audible noise at 1 meter from surface of unit
61.0dBA
Online thermal dissipation
2573.0BTU/hr
Protection Class
NEMA 1
Conformance
Approvals
EN 50091-1, EN/IEC 62040-1-1, EN/IEC 62040-2, EN/IEC 62040-3, ISO 14001, ISO 9001, VFI-SS-111
Standard warranty
1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up
General
Bypass Connection
5 wire (3P + N + E)
Bypass Protection Device
80.0
Max Bypass Input Current
80.0A
Published on lastbestprice.com
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Symmetra PX 16kW All-In-One Scalable to 48kW without Batteries 400V – SY16K48H-PDNB”