Galaxy VS UPS 20kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5×8 – GVSUPS20KB2HS
Brand: APC
Call for Price
  • Galaxy VS UPS 20kW 400V
  • Max Configurable Power (Watts) : 20 kWatts / 20 kVA
  • Other Input/Output Voltages : 380 V, 415 V
  • Waveform type : Sine wave
  • Bypass : Built-in static bypass
  • Battery type : Internal modular battery, VRLA
  • Part No : GVSUPS20KB2HS
Available on backorder
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
0 + 9 =
SKU: GVSUPS20KB2HS Category: Tags: , , Brand:
Green Premium™
  • Waveform type : Sine wave
  • Warranty : 1 Year
PN : GVSUPS20KB2HS
APC GVSUPS20KB2HS Image
Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and 1 smart modular battery string, expandable to 2 strings for extended runtime.
APC Schneider Electric Image
APC Schneider Electric Image
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Main
Main Input Voltage 400 V 3 phases
Other Input Voltage 380 V 415 V
Main Output Voltage 400 V 3 phases
Other Output Voltage 380 V 415 V
Rated power in W 20 kW
Rated power in VA 20 kVA
General
Bypass voltage tolerance +/- 10 %
Redundant No
Physical
colour White
Height 148.5 cm
Width 33.3 cm
Depth 84.7 cm
Net weight 245 kg
USB compatible No
Input
network frequency 40...70 Hz
number of input connectors 1 hard wire 5-wire (3P + N + E)
input voltage limits 340...460 V 400 V
Maximum input current 36 A
Max short time withstand current 65 kA
Input harmonic distortion Less than 3 % for full load
Load power factor From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating
Input Power Factor at Full Load 0.99
Output
Maximum configurable power in W 20 kW
Harmonic distortion Less than 3 %
output frequency 50 Hz sync to mains 60 Hz sync to mains 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised
Crest factor 2.5
Wave type Sine wave
Output voltage tolerance +/-1% after 50ms
Output harmonic distortion < 1% linear load and < 3% non-linear load
Output overload operation 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Bypass type Built-in static bypass
Maximum configurable power in VA 20 kVA
Conformance
Product certifications UL 1778 5th edition
Standards CSA C22.2 No 107.3 EN/IEC 62040-1 EN/IEC 62040-2 EN/IEC 62040-3 IEC 60721-4-2 level 2M2
Environmental
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
relative humidity 0…95 % non-condensing
Operating altitude 0...3281 ft
Ambient air temperature for storage -15…40 °C
storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing
Storage altitude 0.00…3048.00 m
Acoustic level 65 dBA
Heat dissipation 2454 Btu/h
IP degree of protection IP20
Batteries & Runtime
Efficiency View Efficiency Graph
Battery voltage 480 V
discharge battery voltage 384 V DC
Max current discharge 54 A
Battery power in VAH 0 VAh runtime
Extended runtime 0
Communications & Management
Free slots 1
control panel Touch screen LCD user interface
alarm Audible and visible alarms prioritized by severity
Packing Units
Unit Type of Package 1 PCE
Number of Units in Package 1 1
Package 1 Height 169 cm
Package 1 Width 99 cm
Package 1 Length 64 cm
Package 1 Weight 270 kg
Contractual warranty
Warranty 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up
Published on lastbestprice.com
Warranty
1-Year
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Galaxy VS UPS 20kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5×8 – GVSUPS20KB2HS”