Galaxy VS UPS 30kW 400V 2 internal 9Ah smart modular battery strings expandable to 4 Start-up 5×8 – GVSUPS30KB4HS
Brand: APC
Call for Price
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
8 + 7 =
SKU: GVSUPS30KB4HS Category: Tags: , , Brand:
RoHS
Galaxy VS UPS 30kW 400V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5x8
Overview
GVSUPS30KB4HS Features
Run time for load
Max. Capacity Used
100%
Output power capacity
30.0kWatts / 30.0kVA
Output Connections
(1) Hard wire 5-wire (3P + N + E) (Battery Backup)
Nominal Output Voltage
400V 3PH
Nominal Input Voltage
400V 3PH
Input Connections
Hard wire 3-wire (3P + E), Hard wire 5-wire (3P + N + E)
Maximum Input Current
54.0A
Galaxy VS UPS 30kW 400V, 2 internal 9Ah smart modular battery strings, expandable to 4, Start-up 5×8
Highly efficient, easy-to-deploy 30kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and 2 smart high-capacity modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime. Runtime charts available in the Documents tab.
Galaxy VS Features & Benefits
Total cost of Ownership
Robust operation
No power derating in kW up to 40°C or 104°F.
Wide input voltage range
Designed for harsh electrical environments to save battery life.
High efficiency in double conversion mode
Input power factor correction
Minimizes installation costs by enabling the use of smaller generators and cabling.
Compatible with Galaxy Lithium-ion Battery Cabinets
ECOnversion mode
Compact UPS
Serviceability
Modular UPS design
Multiple levels of service offers
EcoStruxure IT Expert
Front-access servicing
Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
Availability
Embedded Network Management Card
Flexible DC bus
Built-in backfeed protection
Full built-in backfeed contactor ensures that no electricity is sent back to the grid.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Parallel-redundant capability
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Output
Max Configurable Power (Watts)
30.0kWatts / 30.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 5 %
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz +/- 0.1 % For 50 Hz nominal Unsynchronised, 50 Hz Sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % For 60 Hz nominal Unsynchronised, 60 Hz Sync to mains
Load Crest Factor
2.5
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Output Voltage Tolerance
+/-1% after 50ms
Bypass
Built-in static bypass
Input
Input frequency
40 - 70 Hz
Input voltage range for main operations
340 - 460 (400 V)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 3 % for full load
Other Input Voltages
380 V, 415 V
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
65.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
Internal modular battery, VRLA
Nominal Battery Voltage
480 V
End of Discharge Maximum Battery Current
81.0A
End of Discharge Battery Voltage
384 V DC
Communications & Management
Interface Port(s)
GVS_Parallel, GVS_WideUPS_AirFilter, GVS_WideUPSMBC_SeismicKit
Control panel
Touch screen LCD user interface
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Available SmartSlot™ Interface Quantity
1
Physical
Maximum Height
1485MM, 148.5CM
Maximum Width
521MM, 52.1CM
Maximum Depth
847MM, 84.7CM
Net Weight
460.0KG
Shipping weight
490.0KG
Shipping Height
1680MM, 168.0CM
Shipping Width
640MM, 64.0CM
Shipping Depth
990MM, 99.0CM
Color
White
Environmental
Operating Temperature
0 - 40 °C
Operating Relative Humidity
0 - 95 (Non-condensing) %
Operating Elevation
0 - 1000.05meters
Storage Temperature
-15 - 40 °C