Galaxy VS UPS 80kW 400V for External Batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS80KHS
Brand: APC
Call for Price
  • Galaxy VS UPS 80kW 400V
  • Max Configurable Power (Watts) : 80 kWatts / 80 kVA
  • Other Input/Output Voltages : 380 V, 415 V
  • Waveform type : Sine wave
  • Bypass : Built-in static bypass
  • Battery type : External battery system, Li-Ion (Lithium-Ion), VRLA
  • Part No : GVSUPS80KHS
Available on backorder
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
3 + 1 =
SKU: GVSUPS80KHS Category: Tags: , , Brand:
Green Premium™
  • Waveform type : Sine wave
  • Warranty : 1 Year
PN : GVSUPS80KHS
APC GVSUPS80KHS Image
Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 80kW, 400V 3-phase uninterruptible power supply (UPS) that brings best-in-class power protection to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Compact design, high-density technology and modular architecture keep total cost of ownership low and operational efficiency at the highest levels. Galaxy VS reduces your energy losses by up to 66% with eConversion mode – reaching up to 99% efficiency levels and delivering more energy savings than even our industry-leading 97% efficiency in double conversion mode. The UPS is EcoStruxure connected to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management via your smartphone. Includes 5×8 start-up service.
APC Schneider Electric Image
APC Schneider Electric Image
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Main
Main Input Voltage 400 V 3 phases
Other Input Voltage 380 V 415 V
Main Output Voltage 400 V 3 phases
Other Output Voltage 380 V 415 V
Rated power in W 80 kW
Rated power in VA 80 kVA
output connector type Hard wire 5-wire (3P + N + E) 1
General
Bypass voltage tolerance +/- 10 %
Max bypass input current 129 A
Redundant No
Physical
colour White
Height 148.5 cm
Width 52.1 cm
Depth 84.7 cm
Net weight 250 kg
USB compatible No
Input
network frequency 40...70 Hz
number of input connectors 1 hard wire 3-wire (3P + E) 1 hard wire 5-wire (3P + N + E)
input voltage limits 340...460 V 400 V
Maximum input current 148 A
Max short time withstand current 65 kA
Input harmonic distortion Less than 3 % for full load
Load power factor From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating
Input Power Factor at Full Load 0.99
Output
Maximum configurable power in W 80 kW
Harmonic distortion Less than 3 %
output frequency 50 Hz sync to mains 60 Hz sync to mains 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised
Crest factor 2.5
Wave type Sine wave
Output voltage tolerance +/-1% after 50ms
Output harmonic distortion < 1% linear load and < 3% non-linear load
Output overload operation 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Bypass type Built-in static bypass
Maximum configurable power in VA 80 kVA
Conformance
Environmental
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
relative humidity 0…95 % non-condensing
Operating altitude 0...3281 ft
Ambient air temperature for storage -25…55 °C
storage Relative Humidity 10…80 % non-condensing
Storage altitude 0.00…15240.00 m
Acoustic level 65 dBA
Heat dissipation 7449 Btu/h
IP degree of protection IP21
Batteries & Runtime
Efficiency View Efficiency Graph
Battery voltage 384...576 V DC
discharge battery voltage 307 V DC
Max current discharge 217 A
Battery power in VAH 0 VAh runtime
Extended runtime 0
Communications & Management
Free slots 1
control panel Touch screen LCD user interface
alarm Audible and visible alarms prioritized by severity
Packing Units
Unit Type of Package 1 PCE
Number of Units in Package 1 1
Package 1 Height 168 cm
Package 1 Width 99 cm
Package 1 Length 64 cm
Package 1 Weight 275 kg
Contractual warranty
Warranty 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up
Published on lastbestprice.com
Warranty
1-Year
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Galaxy VS UPS 80kW 400V for External Batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS80KHS”