Brand: Dell
AED 9,700.00 excl. VAT
Includes
- Processor : Intel Core Ultra 7-155H
- Memory : 16GB DDR5
- Storage : 1TB SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB Graphics
- Display Size : 14.5″
- Screen Resolution : FHD+
- Screen : Non-Touch
- Operating System : Windows 11 Pro
- Warranty : 1-Year
[ratingwidget type="page"]
AED 9,700.00 excl. VAT
Best Price: AED 9,457.50 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 242.50)
Out of stock product
- Memory : 16GB DDR5
- Storage : 1TB SSD
- Display Size : 14.5″
- Screen Resolution : FHD+
- Screen : Non-Touch
- Warranty : 1-Year
PN: XPS14-9440-1200-SL
Overview
Features and Design
Power in motion. AI ready.
The XPS 14 perfectly balances performance and mobility in a stunning form factor. Create on the go with its lightweight 1.68 kg design, slim 18 mm size and long battery life. Powered by AI-enabled Intel® Core™ Ultra processors.
Iconic design
Non-stop creativity
Run creative apps smoother and faster with powerful Intel® Core™ Ultra processors and 47W of sustained performance. Performance-class Intel® Core™ Ultra processors deliver a dedicated engine to help unlock AI possibilities on the PC.
GPU
NPU
Low Power: Ideal for running AI features like Microsoft Studio Effects during video calls.
CPU
Faster performance, longer battery life
- 3.3x Faster performance with NVIDIA RTX™ 4050 Graphics.
- 2.3x Faster performance with Intel® Arc™ Graphics.
- 58% Longer Battery life.
- 2.3x Faster AI video editing performance.
Personalise your PC experience
Quiet
Reduce distractions with lower fan noise.
Ultra performance
Boost performance with improved processor speeds.
Cool
Keep your system cooler with increased fan speed.
Optimised
Enable the best balance of performance and thermals.
Immersive visuals and audio
Watch content come alive with sharp detail and true-to-life colour, and rich, cinematic sound.
- Moving content is smoother with up to 120Hz variable refresh rate, which improves battery life when viewing static images.
- Eyesafe® technology reduces blue light without comprising colour.
- 360-degree spatial sound by Dolby Atmos and Waves MaxxAudio.
- 8W quad-speaker design, tuned by multi-Grammy Award®-winning producer Jack Joseph Puig.
Innovative interiors
Switch tasks effortlessly with modern, easy-to-use interiors that deliver a clean, harmonious look.
Seamless glass touchpad
Windows Copilot Key
Comfortable keyboard
Larger, deeper, touch-friendly keycaps and less space between keys make typing more efficient.
Touch function row
Toggle between media and function keys easily and bring forward only the icons you want.
Crystal clear video chat
Innovative and creative sustainability
Design innovation
Elevated standards
Low impact packaging
Easy to use
Stay productive with your PC
Make everyday easier
Ports & Slots
- MicroSDXC v6.0 UHS-I/UHS-II card reader
- Thunderbolt™ 4 (USB Type-C™) with DisplayPort 2.1 and Power Delivery
- 3.5mm headphone/microphone combo jack
- 1 USB-C to USB-A v3.0 & HDMI v2.0 adapter (included in box)
Dimensions & Weight
- Height: 18.0 mm (0.71″)
- Depth: 216.0 mm (8.5″)
- Width: 320.0 mm (12.6″)
Starting weight: 1.68 kg (3.7 lbs.) for FHD+; 1.74 kg (3.8 lbs.) for OLED
Published on lastbestprice.com
Short Tech Specification
Detailed Tech Specification
Model Number |
XPS 14 9440 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H (16- Core, 24MB Cache, up to 4.8 GHz), Intel® AI Boost NPU |
| Neural Processor | Intel® AI Boost NPU |
| Operating System | Microsoft® Windows® 11 Pro 64-bit |
| Memory | 16GB, LPDDR5X, 7467MT/s, integrated, dual channel |
| Storage | 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 (30W) |
| Colour | Platinum |
| Wireless | Intel® Killer™ Wi-Fi 6E 1675 (AX211) 2×2 +, Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Power Adapter | 100W AC adapter (USB Type-C™) with NVIDIA graphics |
| Dimensions & Weight | Height: 18.0mm (0.71”) |
| Width: 320.0mm (12.6”) | |
| Depth: 216.0mm (8.5”) | |
| Primary Battery | 70Whr battery (integrated), ExpressCharge 1.0 |
| Keyboard | Backlit Arabic English Keyboard with Fingerprint Reader |
| Ports and Slots | 3x Thunderbolt™ 4 (USB Type-C™) with DisplayPort 2.1 and Power Delivery, microSDXC card reader v6.0 UHS-I/UHS-II, (1) 3.5mm headphone/microphone combo jack, (1) USB-C to USB-A v3.0 & HDMI v2.0 adapter |
| Inputs | 2 Digital Array Microphones, Touch Display (optional), Full size, backlit, zero-lattice keyboard; 1.0mm travel, Seamless glass haptic touchpad, Capacitive touch function row, Ambient Light Sensor for display backlight control |
| Camera | FHD (1080p) webcam Windows Hello compliant, Express Sign-In, Intel IPU6 |
| Audio and Speakers | Studio quality tuning with Waves MaxxAudio® Pro and Waves Nx® 3D audio, Quad-speaker design with 2W Main x 2 Channel +, 2W Tweeter x 2 Channel; 8W total peak output, 3.5mm headphone/microphone combo jack featuring Waves Nx® 3D audio with head tracking, Dual microphone array optimized with Waves MaxxVoice supporting Dolby Atmos |
| Security Software | McAfee Business Protection 1-year |
| Warranty | 1 year of Premium Support standard |
Published on lastbestprice.com
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 |
|---|---|
| Memory | 16GB |
| Graphics | 6GB, Nvidia GeForce Graphics |
| Display Size | 14.5" |