ThinkPad Ultra Dock 135W – 40A20135UK
Brand: Lenovo
Call for Price
1 in stock
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
Call for Price
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
5 + 5 =
SKU: 40A20135UK Category: Tag: Brand:
Making mincemeat out of your workload, the completely redesigned ThinkPad Ultra Dock comes with an included ThinkPad 135 W AC Adapter and grows your capability without growing in size. The ultimate 135 W docking solution, the ThinkPad Ultra Dock includes a wide range of video outputs, including HDMI 1.4 and support for multiple external monitors, so you can multi-task like never before. It comes with 3x USB 2.0 ports, one of which supports always-on USB charging for mobile devices. Therefore, you can charge your tablet or mobile using the dock without your ThinkPad being present. The dock is equipped with 3x USB 3.0 ports for connecting hard drives and other external storage. This Ultra dock also supports 10/1000 Gigabit Ethernet connection and comes with 2 x DisplayPort 1.2, 1 x DVI-D, 1 x HDMI 1.4 and 1 x VGA port. The dock comes with a 135 W AC adapter which powers both the docking station and the ThinkPad. The dock is driver-free but still delivers crystal-clear video quality thanks to Lenovo technology. It also features 1 x Stereo/Mic Combo Audio Port for headphone/speaker/microphone connection.
Features include:
Convenient eject button for one-step system removal
Charges your ThinkPad with an included ThinkPad 90W AC Adapter
Physical rear alignment for a perfect dock every time Smaller desktop footprint vs
Series 3 docking stations
Brand: Think
Color: Black
What’s in the Box: Dock, Adapter, Setup Poster
Connectivity: Mechanical
Number of External Monitors: 4
Ports: USB 2.0, USB Type-C
Wattage (W): 135
Drivers Operating System Version Release Date
Firmware Utility driver (.exe) (3.1 MB)
ReadMe (6 KB)
Windows 10
Windows 8.1
Windows 8
Windows 7
2.33.000 6 Jan 2017
Manuals Version Release Date
Setup poster (1.8 MB) July 2013 9 July 2013
External Power Supply Datasheet (ErP Lot 7) (182 KB) V 1.0 24th March 2020
Physical specifications
  • Approximate Height: 55.6 mm (2.19 in)
  • Approximate Width: 345 mm (13.58 in)
  • Approximate Depth: 162.5 mm (6.40 in)
  • Approximate Weight: 0.92 Kg (2.03 lb)
Operating environment:
  • Temperature: 5 degrees C (41 degrees F) to + 43 degrees C (109 degrees F)
  • Relative humidity: 8% to 95% (non-condensing)
Storage environment:
  • Temperature: -20 degrees C (-4 degrees F) to + 60 degrees C (140 degrees F)
  • Relative humidity: 5% to 95% (non-condensing)
Packaging
  • The ThinkPad Ultra Dock
  • Two Security Keys
  • ThinkPad 135W AC adapter