Samsung 43″ M70D Smart Monitor (4K UHD VA, 300nits, 60Hz, 72% NTSC) – LS43DM702UMXUE
Brand: Samsung
AED 1,475.00 excl. VAT
Includes
  • Display Size : 43″
  • Screen Resolution : 4K UHD VA, 300nits, 60Hz, 72% NTSC
  • Screen : Non-Touch
Secure Payment
Secure
Transaction
Service Center Warranty
Shop Location
WhatsApp
AED 1,475.00 excl. VAT
Supply Chain Alert:
Applicable to items equipped with memory and storage components.
Best Price: AED 1,438.13 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 36.88)
Estimated delivery between May 16, 2026 - May 21, 2026
0 + 1 =
SKU: LS43DM702UMXUE Category: Tag: Brand:
  • Display Size : 43″
  • Screen : Non-Touch
PN: LS43DM702UMXUE
  • Stream movies and shows directly from the monitor with embedded Smart TV Apps
  • 4K UHD picture quality for both work and play
Overview
Features
Watch, Play, Work in Style
A Monitor & Streaming TV All in One
Enjoy contents in vivid detail
4K UHD
Connect with convenience
Multiple Ports
The monitor that redefines entertainment
There is a gaming hub onscreen on the monitor.
Where gaming comes together
Gaming Hub
* You may need to download apps depending on the game or service.
* Requires internet connection.
Designed for low vision users
Simple control for your smart home
SmartThings
* Energy saving is only available for smart appliances that are compatible with AI Energy mode.
Faster, easier access to your work tools
Workspace
* On-screen content simulated for demonstration purpose.
* Microsoft 365 requires Microsoft account. Some features of Microsoft 365 require subscription.
Switch between screens with one click
One mouse and keyboard across devices
Ports & Slots
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Display
Screen Size (Class)
  • 43"
Flat / Curved
  • Flat
Active Display Size (HxV) (mm)
  • 941.184x529.416
Aspect Ratio
  • 16:9
Panel Type
  • VA
Brightness (Typical, cd/m2)
  • 300
Brightness (Min, cd/m2)
  • 240
Contrast Ratio Static
  • 5,000:1(static)
HDR (High Dynamic Range)
  • HDR10
Resolution
  • 4K (3,840 x 2,160)
Response Time
  • 4 ms(GTG)
Viewing Angle (H/V)
  • 178°(H)/178°(V)
Color Support
  • Max 1B
Color Gamut (NTSC 1976)
  • 72%
Refresh Rate
  • Max 60 Hz
General Feature
Eye Saver Mode
  • Yes
Flicker Free
  • Yes
Image Size
Windows Certification
  • Windows 11
Virtual AIM Point
Game Bar 2.0
HDMI-CEC
Auto Source Switch
  • Auto Source Switch+
Adaptive Picture
Ultrawide Game View
Smart Service
Smart Type
  • Smart
Operating System
  • Tizen™
Bixby
Far-Field Voice Interaction
SmartThings Hub
Multi Device Experience
  • Mobile to Screen, Screen initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless On, Tap View
My Contents
Multi View
  • Up to 2 videos
Smart Calibration
  • Basic
NFT
  • Nifty Gateway
Remote Access
Interface
Wireless Display
HDMI
  • 2 EA
HDMI Version
  • 2.0
HDCP Version (HDMI)
  • 2.2
USB Hub
  • 3
USB Hub Version
  • 2.0
USB-C
  • 1 EA
USB-C Charging Power
  • 65 W
HDCP Version (USB-C)
  • 2.2
WiFi
  • Yes (WiFi5)
Bluetooth
  • Yes (5.2)
Audio
Speaker
Speaker Output
  • 20 W
Adaptive Sound
  • Adaptive Sound
Operation Conditions
Temperature
  • 10~40 ℃
Humidity
  • 10~80(non-condensing)
Calibration
Factory Tunning
Design
Front Colour
  • Black
Rear Color
  • Black
Stand Color
Stand Type
  • SIMPLE
Tilt
  • -2.0˚(±2.0˚) ~ 20.0˚(±2.0˚)
Wall Mount
  • 200 x 200
Power
Power Supply
  • AC 100~240 V
Power Consumption (Max)
  • 210 W
Type
  • Internal Power
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD, mm)
  • 965.5 x 629.3 x 247.2
Set Dimension without Stand (WxHxD, mm)
  • 965.5 x 559.8 x 25.7
Package Dimension (WxHxD, mm)
  • 1198 x 677 x 159
Weight
Set Weight with Stand (kg)
  • 10.6
Set Weight without Stand (kg)
  • 8.5
Package Weight
  • 13.7 kg
Accessory
Power Cable Length
  • 1.5 m
HDMI Cable
USB Type-C Cable
Remote Controller
Published on lastbestprice.com
Display Size
41" – 50"
Screen Resolution
4K UHD VA
Screen
Non-Touch
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samsung 43″ M70D Smart Monitor (4K UHD VA, 300nits, 60Hz, 72% NTSC) – LS43DM702UMXUE”