Shop Exclusive
APC Battery Breaker Box, two 630A DC breakers, for Galaxy VS/VL/VXL, Easy UPS 3-Phase Modular, and Easy UPS 3M Advanced – GVBBB630EL-2CB
Brand: APC
Call for Price
For The Immediate delivery contact the sales team. Usually, Ship in 2-3 days, back order ship in 4-12 Weeks, images are for illustration purposes only.
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Battery Breaker Box, two 630A DC breakers, for Galaxy VS/VL/VXL, Easy UPS 3-Phase Modular, and Easy UPS 3M Advanced – GVBBB630EL-2CB
Overview
Wall mounted battery breaker box for use with third party battery solutions.
- Features Schneider Electric breakers
- Compatible with Galaxy VS, VL, VXL, Easy UPS 3-Phase Modular, and Easy UPS 3M Advanced UPSs
- Wall-mounted
- 1 year warranty
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Wall mounted battery breaker box for use with third party battery solutions. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main |
|
| Product or component type | Box |
| Battery type | VRLA |
| Li-Ion (Lithium-Ion) | |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Physical |
|
| Colour | White |
| Height | 100 cm |
| Width | 75 cm |
| Depth | 28 cm |
| Net weight | 66 kg |
Conformance |
|
| Standards | IEC 62040-1-2 |
| IEC 60721-4-2 level 2M2 | |
| Product certifications | CE |
| RCM | |
| EAC | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 594 mm |
| Package 1 Width | 1200 mm |
| Package 1 Length | 1000 mm |
| Package 1 Weight | 76 kg |

















Reviews
There are no reviews yet.