Shop Exclusive
APC Easy PDU Metered Zero U 32A 230V (20)C13 (4)C19 IEC309 – EPDU2132M
Brand: APC
Call for Price
APC Easy PDU Metered Zero U
- input: 1PH, 32A, 200-240VAC
- Outlets: (20) C13, (4) C19
- Metered
- Full-featured network management capability
- Interactive LCD display
- Part No : EPDU2132M
Available on backorder
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Easy PDU Metered Zero U 32A 230V (20)C13 (4)C19 IEC309 – EPDU2132M

Overview
Schneider Easy Metered Rack PDU EPDU2132M is Easy-to-install and easy-to-use PDU, making rack power distribution easy and intelligent. This provides real-time remote monitoring, power management of connected loads, and much more features than the average power strip. EPDU2132M has IEC 60309 16A 2P+E type inlet, twenty IEC C13 and four IEC C19 type outlet sockets. This is integrated with Hydraulic-magnetic circuit breakers (in units with 32A input current). This is vertical rack mountable PDU in ultra light weight and smart, multifunctional new designed display. Easily mounts vertically in racks or enclosures and occupies zero U of valuable rack space, which allows more equipment in the rack. Full-featured user friendly network management web interface provides standards-based management via Web, SNMP, and Command Line Interface. Allows users to access, configure, and manage units from remote locations to save valuable time. Indicates overload and warning conditions based on the user-defined alarm thresholds. Alerts users of potential overloaded circuits. Quickly and easily upgrade firmware via network download for future product enhancements. Eliminates the need to replace products already installed in the field when new features are released. The green packaging includes installation guide, user manual toolless mounting kit and vertical mounting brackets for quick and easy mounting in the enclosure. This can operate from -5° to +50°C temperation range and comes with 2 year of standard warranty.
- input: 1PH, 32A, 200-240VAC
- Outlets: (20) C13, (4) C19
- Metered
- Full-featured network management capability
- Interactive LCD display
Published on lastbestprice.com
Detailed Tech Specs
Overview |
|
| Lead time | Usually in Stock |
Main |
|
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 2.99 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide |
Complementary |
|
| Input Voltage | 230 V 1 phase |
| Height | 1400 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 56 mm |
| Net weight | 3.35 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 32 A 2P + E |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| Input current limits | 32 A |
| Load capacity | 7360 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 20 IEC 60320 C13 |
Environment |
|
| Product certifications | CE |
| UKCA | |
| Ambient air temperature for operation | -5…50 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.8 cm |
| Package 1 Width | 26 cm |
| Package 1 Length | 156 cm |
| Package 1 Weight | 4.35 kg |
Contractual warranty |
|
| Warranty (in months) | 12 |
















Reviews
There are no reviews yet.