Shop Exclusive
APC Galaxy VS UPS 40kW 208V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS40KRFS
Brand: APC
AED 97,440.00 excl. VAT
APC Galaxy VS UPS 40kW 208V
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Increase availability with modular architecture: One extra power module delivers N+1 redundancy and no footprint penalty
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
- Part No : GVSUPS40KRFS
[ratingwidget type="page"]
AED 97,440.00 excl. VAT
Best Price: AED 95,004.00 on Bank Transfer / Cash Payment (-AED 2,436.00)
Estimated delivery between May 11, 2026 - Jul 21, 2026
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC Galaxy VS UPS 40kW 208V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5×8 – GVSUPS40KRFS

Overview

Highly efficient, easy-to-deploy 40 kW, 208 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.

- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Increase availability with modular architecture: One extra power module delivers N+1 redundancy and no footprint penalty
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- Unlock resiliency and sustainability with access to EcoStruxure software
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
Published on lastbestprice.com
Specifications
Overview |
|
| Presentation | Highly efficient, easy-to-deploy 40kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy. |
Main |
|
| Main Input Voltage | 208 V 3 phase |
| Other Input Voltage | 200 V |
| 220 V | |
| Main Output Voltage | 208 V 3 phase |
| Kw Rating | 40 kW |
| Rated power in VA | 40 kVA |
| Battery Type | External battery system |
| Li-Ion (Lithium Ion) | |
| VRLA | |
| Provided equipment | Dust filter |
| EcoStruxure IT ready (UPS) | |
| Installation guide | |
| Integrated network management | |
| Power modules ship installed | |
| Start-Up Service | |
| Range of Product | Galaxy VS |
| Range Compatibility | Galaxy VS |
Batteries & Runtime |
|
| Battery Voltage | 384-480VDC |
| End of Discharge Battery Voltage | 307 V DC |
| End of Discharge Maximum Battery Current | 136 A |
General |
|
| Bypass Voltage Tolerance | +/- 10 % |
| Redundant | Yes |
| Product or Component Type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Physical |
|
| color | White |
| Height | 58.46 in (148.5 cm) |
| Width | 20.51 in (52.1 cm) |
| Depth | 33.35 in (84.7 cm) |
| Net Weight | 639.3 lb(US) (290 kg) |
Input |
|
| Input Frequency | 40 - 70 Hz |
| Efficiency at full load | 177...239 V 208 V |
| Maximum Input Current per Phase | 143 A |
| Maximum Short Circuit Withstand (Icw) | 65 kA |
| Input Total Harmonic Distortion | Less than 3% for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
Output |
|
| Max Configurable Power (Watts) | 40 kW |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
| 60 Hz sync to mains | |
| 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal not synced | |
| 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal not synced | |
| Crest factor | 2.5 |
| Waveform Type | Sine wave |
| Output voltage tolerance | +/-1% after 50ms |
| Overload Operation | 10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150% |
| Bypass type | Built-in Static Bypass |
| Maximum configurable power in VA | 40 kVA |
Conformance |
|
| Standards | IEC 62040-1-1 |
| IEC 62040-2 | |
| UL 1778 5th edition | |
| FCC Part 15 class A | |
| IEC 60721-4-2 Level 2M2 | |
| UL 924 Listed | |
Environmental |
|
| Ambient air temperature for operation | 32…104 °F (0…40 °C) |
| Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3300 ft |
| Ambient Air Temperature for Storage | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| Storage Relative Humidity | 10…80 % non-condensing |
| Acoustic level | 68 dBA |
| Heat dissipation | 7756 Btu/h |
| IP degree of protection | IP21 |
Communications & Management |
|
| Control panel | Touch Screen LCD User Interface |
Ordering and shipping details |
|
| GTIN | 7.31304E+11 |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Nbr. of units in pkg. | 1 |
| Package 1 Height | 66.14 in (168 cm) |
| Package 1 Width | 25.20 in (64 cm) |
| Package 1 Length | 38.98 in (99 cm) |
| Package weight(Lbs) | 551.2 lb(US) (250 kg) |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |

















Reviews
There are no reviews yet.