Shop Exclusive
APC NetShelter Basic Rack PDU, Half Height, 100-240V/20A, 220-240V/16A, 14 C13 outlet – AP6003A
Brand: APC
Call for Price
[ratingwidget type="page"]
Call for Price
Best Price: AED 0.00 on Credit / Debit card / Cash Payment (AED 0.00)
For urgent delivery, please contact sales before ordering. Orders usually ship as per the estimated delivery date in certain case backorders may take 4–12 weeks. Images are for illustration only and may differ from the actual item.
APC NetShelter Basic Rack PDU, Half Height, 100-240V/20A, 220-240V/16A, 14 C13 outlet – AP6003A



Published on lastbestprice.com
Specifications
Main |
|
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Basic |
| Provided equipment | Installation guide |
| Safety guide | |
Complementary |
|
| Input Voltage | 230 V |
| Height | 52.3 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Output Voltage | 100 V |
| 120 V | |
| 200 V | |
| 208 V | |
| 230 V | |
| 240 V | |
| Depth | 4.7 cm |
| Product weight | 1.88 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | Lower |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 0U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Vertical |
| [In] rated current | 16 A |
| Permissible voltage | 100…240 V |
| Max line current | 20 A |
| Input current limits | 20 A |
| Load capacity | 3300 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 14 IEC 60320 C13 |
Environment |
|
| Product certifications | cUL listed |
| UL listed | |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units |
|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 61.2 cm |
| Package 1 Width | 10.7 cm |
| Package 1 Length | 12.3 cm |
| Package 1 Weight | 2.55 kg |
| SCC14 | 1.07313E+13 |
Contractual warranty |
|
| Warranty | 2 years repair or replace |

















Reviews
There are no reviews yet.